Jednym z głównych celów rekuperacji jest zmniejszenie zużycia energii. Ten sprytny system optymalizuje jej wykorzystanie, co pozwala ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem i chłodzeniem budynku. Ponadto może on skutecznie usuwać zanieczyszczenia z powietrza wewnątrz budynków i zapobiegać ich powstawaniu w przyszłości. Jeśli chcesz poznać wszystkie tajemnice dotyczące tego procesu, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Systemy rekuperacji — co warto o nich wiedzieć?
Systemy rekuperacji to podstawowe rozwiązania w budownictwie. Ich głównym celem jest zmniejszenie kosztów utrzymania budynku oraz obniżenie zużycia energii. Rekuperatory używane są zarówno przez gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa.
Systemy rekuperacji mają na celu zmniejszenie ilości energii wymaganej do ogrzewania domu lub biura. Zasada działania rekuperacji opiera się na wymianie ciepła pomiędzy wewnętrznym powietrzem w pomieszczeniu a powietrzem na zewnątrz. Z użyciem tego typu systemu można zaoszczędzić nawet do 40% energii, ponieważ możliwe jest utrzymanie stałej, optymalnej temperatury w pomieszczeniu, bez konieczności używania klimatyzatora czy ogrzewania.
Jak przebiega montaż systemów rekuperacji?
Montaż systemów rekuperacji jest skomplikowanym procesem, który wymaga zarówno dokładnego przygotowania, jak i precyzyjnego wykonania. Dlatego warto zlecić go specjalistom, takim jak nasza firma.
Rekuperacja stosowana jest wszędzie tam, gdzie ważne jest optymalne wykorzystanie energii w celu ograniczenia zarówno zużycia jej samej, jak i obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Jak już wspomnieliśmy, jej montaż powinien zostać wykonany profesjonalnie, aby zagwarantować bezpieczeństwo oraz optymalną wydajność systemu. Do etapów instalacji rekuperacji zaliczyć można:
- wykonanie projektu — pierwszym krokiem większości instalacji jest przygotowanie dokładnego projektu oraz planu działania;
- instalację komponentów — następnym krokiem jest montaż wszystkich niezbędnych komponentów, w tym rekuperatora;
- wykonanie podłączeń — w dalszej kolejności należy dokonać wszelkich podłączeń systemu rekuperacji, w tym podłączenia do zasilania elektrycznego;
- testowanie urządzenia — na koniec przeprowadza się szereg testów, aby upewnić się, że cały system został poprawnie zainstalowany i że wszystko jest w jak najlepszej kondycji przed pierwszym użyciem.

Rodzaje rekuperatorów
Rekuperator jest najważniejszym elementem systemu rekuperacji. To urządzenie, które reguluje ruch powietrza oraz odpowiada za wymianę ciepła. Jest on montowany na stałe do ściany lub sufitu budynku i składa się z komory przyjmującej, wymienników ciepła, sterowników, filtrów oraz wentylatora. Głównym celem wszystkich składowych rekuperatora jest przetwarzanie powietrza i zapewnienie jego właściwego obiegu.
Obecnie istnieje kilka rodzajów rekuperatorów, które są dostępne na rynku. Reprezentują one różne technologie. Najpopularniejsze z nich to:
- rekuperatory z ruchomym wypełnieniem — służą one do pobierania zewnętrznego powietrza i jego nawilżania. Wykorzystują wymienniki powietrza tylko do odzyskiwania ciepła. W systemach tych stosuje się silniki elektryczne do obracania wirnika, dlatego są one powszechnie wykorzystywane;
- rekuperatory z czynnikiem pośrednim — urządzenia te pracują na zamkniętym układzie. Są wydajne oraz szybkie dlatego stosuje się je w dużych budynkach, w których zachodzą zarówno procesy ogrzewania, jak i chłodzenia pomieszczeń;
- rekuperatory płytowe — składają się z wymiennika powietrza oraz płyty grzewczej. Są one łatwe w montażu i bardzo wydajne. Znajdują one swoje zastosowanie w domach jednorodzinnych.
Niezależnie od typu wybrane urządzenie powinno spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim musi być dopasowane do wielkości budynku, współpracować z systemem klimatyzacji i wentylacji oraz zapewniać właściwy poziom ciepła.
O co należy zadbać, aby rekuperator odpowiednio spełnił swoje zadanie?
Aby rekuperator spełniał swoje zadanie, należy zadbać o kilka ważnych kwestii.
Najważniejszy jest odpowiedni przepływ powietrza. W celu jego zapewnienia warto wykonać podcięcia między dolną krawędzią drzwi a podłogą. Dodatkowo warto pozbyć się dywanów z długim włosiem, ponieważ mogą one negatywnie wpływać na przepływ powietrza. O czym jeszcze warto pamiętać? Na pewno o szczelności okien! Warto np. zainwestować w okna energooszczędne, czyli okna o niskim wskaźniku przepuszczalności ciepła, stworzone specjalnie, aby jak najlepiej zatrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniu.
Na koniec zwróćmy uwagę na dwa aspekty. Pierwszy z nich to wygodne dojście serwisowe do wszystkich elementów rekuperatora, dzięki któremu wszelkie naprawy będą wykonywane sprawnie i bezproblemowo. Drugi to odpowiednia izolacja kanałów wentylacyjnych. Niepoprawnie wykonana izolacja może bowiem doprowadzić do groźnego dla systemu osadzania się pary wodnej oraz zmniejszenia efektywności rekuperatora.
Jak wygląda czyszczenie rekuperacji?
Rekuperator powinien być czyszczony regularnie, co najmniej raz w roku. Jest to konieczne, aby utrzymać jego poprawne działanie i wydajność. W tym celu niezbędne jest użycie odpowiednich detergentów. W przypadku bardziej złożonych urządzeń warto skonsultować kwestie czyszczenia z profesjonalnym serwisem. Fachowcy mogą za pomocą kamer sprawdzić stan kanałów i usunąć z nich zanieczyszczenia specjalnymi szczotami oraz użyć lamp bakteriobójczych.
Prawidłowe i regularne dbanie o instalację jest podstawą poprawnego działania rekuperacji, jednak ważne jest także jej fachowe zaprojektowanie oraz montaż. Im lepiej system zostanie przygotowany i wykonany, tym rzadsza konieczność jego konserwacji.

Dlaczego warto zainwestować w rekuperację?
Jak już ustaliliśmy wcześniej, system rekuperacji staje się coraz bardziej powszechny w wielu budynkach. Ma on na celu poprawę zdrowia mieszkańców, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz oszczędność pieniędzy, poprzez redukcję kosztów ogrzewania. Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że system ten ma wiele zalet.
Po pierwsze, rekuperacja zwiększa jakość powietrza w pomieszczeniach, w których jest zainstalowana. Układ ten zapewnia dostęp świeżego powietrza do wnętrza, filtrując je i eliminując zanieczyszczenia. Dodatkowo reguluje wilgotność. a także temperaturę w pomieszczeniu. To z kolei może pomóc w zapobieganiu chorobom układu oddechowego czy alergiom.
System ten pomaga również zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery. Regularne wymiany powietrza zapewniają, że nadmierna ilość dwutlenku węgla nie jest zatrzymywana w zamkniętym pomieszczeniu.
I na koniec rekuperacja pozwala na oszczędzenie pieniędzy. Dzięki odzyskiwaniu ciepła zużywanie energii do ogrzewania jest znacznie mniejsze niż bez zastosowania systemu tego typu. Oznacza to, że opłaty są niższe i nie nadszarpują naszego budżetu.
Czy rekuperacja posiada jakieś wady?
Chociaż rekuperacja niesie za sobą wiele korzyści, jednak to rozwiązanie nie jest pozbawione wad, a dokładniej jednej wady. Największym problemem związanym z systemem rekuperacji jest jego koszt związany z montażem oraz eksploatacją. Należy także pamiętać o wydatkach na serwis, cenach nowych filtrów i naprawach.
Jednak biorąc pod uwagę całą masę zalet, jakie posiada ten system, ta jedna wada nie ma większego znaczenia. Koszty związane z montażem rekuperacji są niczym w porównaniu z oszczędnościami, jakie zyskamy. W połączeniu ze świeżym i zdrowym powietrzem w naszym domu otrzymujemy naprawdę opłacalny system.
Podsumowując, instalacja rekuperatora w domu lub w biurze to idealne rozwiązanie dla osób ceniących swój komfort, zdrowie oraz dbających o środowisko. Decydując się na ten system, należy zadbać o jego fachowy montaż, jaki oferuje nasza firma. Dla lepszego efektu układ ten warto połączyć z fotowoltaiką lub pompami ciepła, by w pełni cieszyć się energooszczędnymi i ekologicznymi rozwiązaniami.