Innymi słowy, izolacja termiczna budynku to jego izolacja styropianem lub pianką PUR . Ten wieloetapowy proces ma na celu zmniejszenie wycieku ciepła z wnętrza domu. To z kolei zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Warto zauważyć, że izolacja domu jednorodzinnego nie ogranicza się do ścian zewnętrznych. Ważnym elementem jest wymiana okien i drzwi, poddaszy, ocieplenie ścian wewnętrznych itp. Zabiegi te są niezbędne gdy myślimy o montażu pompy ciepła.
Jeśli planujesz budowę domu, skorzystaj z usługi wyszukiwania wykonawców dostępnej na stronie kalkulatora budowlanego.

Termomodernizacja budynków – usuwamy mostki termiczne
Pierwszym etapem termomodernizacji budynku jest audyt energetyczny
Chcesz wiedzieć, jak usunąć mostki termiczne w budynku? Czy koniecznie musimy zmniejszać zużycie energii cieplnej? Zanim zaczniemy jakąkolwiek pracę, musimy wymyślić, jak to zrobić. Audyt energetyczny pomoże zidentyfikować kluczowe informacje. Termomodernizację budynków zawsze należy rozpocząć od audytu. To badanie składające się z kilku ważnych etapów. Pierwsza to kompleksowa inwentaryzacja techniczno-budowlana.
Ważną częścią audytu energetycznego jest ocena stanu technicznego budynku. Na tej podstawie opracowywana jest lista zalecanych rozwiązań izolacyjnych. Przepisy budowlane pozwalają na przeprowadzenie takiego audytu przez każdego właściciela domu. Jednak osoby bez solidnej wiedzy budowlanej nie będą w stanie podołać temu zadaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalisty. Pełny audyt energetyczny domu jednorodzinnego kosztuje 1000-1800 zł.
Najważniejszym zadaniem audytu jest określenie, jakie technologie należy zastosować, aby zmniejszyć zużycie energii cieplnej. Jednak taki dokument ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala to ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji budynku. W tym przypadku pieniądze pochodzą z programu Czyste Powietrze opracowanego przez Ministerstwo Środowiska. Beneficjenci programu mogą otrzymać dotację w wysokości 30-90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wysokość świadczenia uzależniona jest od dochodów jednego członka rodziny. A może będziesz zainteresowany.
Docieplenie budynku w kilku etapach – wymiana stolarki okiennej i drzwiowej
Audyt energetyczny może pokazać, że przed ociepleniem domu jednorodzinnego mamy przed sobą zadanie. To wymiana okien i drzwi. Musisz wiedzieć, że budynek traci dużo ciepła przez okna i drzwi. W większości przypadków te elementy budynku odpowiadają za 15-25% strat ciepła. Warto zainwestować w nowe, energooszczędne okna. Ten etap jest zazwyczaj kosztowny, szacuje się, że 25% kosztów termomodernizacji to wymiana okien. Jednak jest to opłacalne w przypadku montowania pompy ciepła Gliwice.
Pomimo tego, że są drogie, nie powinieneś oszczędzać na oknach. Wybierzmy więc te z najlepszymi ustawieniami. Najważniejsza będzie tutaj szczelność i przewodność cieplna. Ten czynnik jest również znany jako lambda. W przypadku nowoczesnych okien lambda nie powinna przekraczać 0,9 W/(m2 K). To nie wszystko, jeśli chodzi o wymianę okien. Bardzo ważny jest również sposób ich montażu.
Tak zwana ciepła instalacja najlepiej sprawdza się w oszczędzaniu energii cieplnej. Krótko mówiąc, jest to wciskanie ramek w warstwę izolacyjną. W tym rozwiązaniu zastosowano trzy warstwy materiałów montażowych. Pierwsza, na zewnątrz posiada pasek paroprzepuszczalny. Drugi, wtórny, wykorzystuje poliuretanową piankę montażową. W ostatniej warstwie wewnętrznej zastosowano taśmę paroizolacyjną.
Ocieplenie poddasza wełną mineralną, pianką PUR i styropianem
Z modernizacją lub bez modernizacji finansowania ciepła kolejnym krokiem jest zwykle ocieplenie pianką PUR. Do ich produkcji wykorzystuje się różnorodne surowce. Ocieplenie poddasza wełną mineralną jest nadal popularnym rozwiązaniem. Materiał ten ma dobry współczynnik przewodności cieplnej. Wynosi od 0,031 do 0,045 W/(m·K). Ogrzewanie wełną mineralną również nie jest bardzo drogie. Cena około 130 zł/m².
Alternatywnym rozwiązaniem wełny jest izolacja styropianowa. Wersja EPS znajduje zastosowanie na poddaszach, stropach i dachach. Materiał ten ma nieco lepszą przewodność cieplną. Tutaj zakres wynosi 0,030-0,042 W / (m K). Pod względem ceny izolacja EPS kosztuje tyle samo, co wełna. Profesjonalny zespół w cenie ok 130 zł/m² ociepli nasze poddasze.

Ocieplenie poddasza wełną mineralną lub styropianem to nie jedyne rozwiązanie. Doskonałe rezultaty daje zastosowanie pianki PUR otwartokomórkowej. Materiał bardzo dobrze przylega do różnych powierzchni. Jego współczynnik przewodzenia ciepła pozostaje doskonały. Mieści się w zakresie od 0,034 do 0,039 W/(m·K). Należy również dodać, że ceny mogą być nawet o połowę niższe niż za wełnę mineralną lub izolację styropianową. Za piankę natryskową zapłacimy 40-60 zł za metr kwadratowy. Ocieplanie pianką PUR Kielce.
Izolacja termiczna ścian zewnętrznych i wewnętrznych – wymiana źródła ciepła, pompy ciepła
Dofinansowanie modernizacji ciepłowniczej obejmuje również izolację granic zewnętrznych. Wełna mineralna jest bardzo rzadko stosowana w tych miejscach. Obecnie inwestorzy najczęściej używają styropianu XPS. Przede wszystkim dlatego, że jego przewodność cieplna wynosi 0,029-0,034W/(m·K). Interesujące są również polistyren grafitowy EPS oraz pianka PUR o zamkniętych komórkach (od 0,020 do 0,024 W/(m·K)). Ceny zakupu styropianu to 420-700 zł/m², natrysk pianki -40-60 zł/m².
Ważnym elementem izolacji termicznej jest izolacja ścian od wewnątrz. Zmniejszy to również straty ciepła. Jakich materiałów używamy do wykonania tego zadania? Wciąż najpopularniejsza jest wełna mineralna. Przede wszystkim dlatego, że ocieplone wełną ściany wewnętrzne oddychają. Oczywiście to nie jedyne rozwiązanie. Niektórzy eksperci polecają styropian, choć we wnętrzu ma on swoje wady. Lepsze efekty da izolacja ścian od wewnątrz pianką PUR o otwartych komórkach.
W procesie termomodernizacji warto również rozważyć zmianę źródła ogrzewania. Inwestycja w nowy, energooszczędny piec z pewnością pomoże obniżyć koszty utrzymania domu. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła Pyskowice. Coraz więcej osób wybiera również pompy ciepła. Ich głównym zadaniem jest podgrzewanie wody lub powietrza. Ważne jest również, aby nie szkodziły środowisku. Istnieje kilka rodzajów pomp ciepła. Są to urządzenia pracujące w systemie powietrze-powietrze, wersje naziemne oraz wersje wykorzystujące energię hydrotermalną.