W dzisiejszym poście chciałbym pokazać, jak w kilku krokach można określić zapotrzebowanie mocy pompy ciepła. Na tej podstawie można zaprojektować pompę ciepła dla szerokiej gamy źródeł ciepła . Jednak zanim zaczniemy obliczać całkowitą moc pompy ciepła, konieczne jest zebranie pewnych danych.

zapotrzebowanie na ciepło budynku

Podstawową wartością przy projektowaniu pompy ciepła jest zapotrzebowanie na ciepło ( obciążenie grzewcze ) budynku.

Obliczone całkowite obciążenie grzewcze wynosi\Phi_{HL}=6970W=6.97kW.

tryb pracy pompy ciepła Gliwice

Ponieważ istnieją różne tryby pracy pomp ciepła , ważne jest, aby zdecydować, w jakim trybie ma pracować pompa ciepła. W naszych przykładowych obliczeniach pompa ciepła ma działać w trybie mono i dlatego musi spełniać całkowite zapotrzebowanie na ciepło\Phi_{HL}=6,97kW pokrywa.

temperatury systemu

Ponadto ważne jest, aby wiedzieć, jakie temperatury systemowe powinna zapewniać pompa ciepła dla którego systemu grzewczego. Na przykład, jeśli korzystamy z systemu niskotemperaturowego (np. ogrzewanie podłogowe), współczynnik wydajności (COP) pompy ciepła jest znacznie lepszy niż przy wysokich temperaturach systemu. W naszych przykładowych obliczeniach zakładamy, że przykładowy budynek jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe, a temperatura systemu wynosi 35/30 .

Dodatkowe zapotrzebowanie na moc

Czasy blokowania przez firmy dostarczające energię (EVU)

Do pracy pompy ciepła można uzyskać tańszą taryfę za energię elektryczną od przedsiębiorstwa energetycznego (EVU). W tym celu przedsiębiorstwo energetyczne może wyłączyć pompy ciepła podczas szczytowych obciążeń w sieci zasilającej i zablokować je na określony czas. W godzinach zamknięcia budynek nie może być ogrzewany pompą ciepła.

Obliczanie wydajności pompy ciepła
Obliczanie wydajności pompy ciepła

Zasilanie może zostać przerwane na maksymalnie 3 x 2 godziny w ciągu 24 godzin. Czas zwolnienia między dwoma czasami przerwy nie może być krótszy niż długość poprzedniego czasu blokady. Jeżeli drugi generator ciepła przejmie ogrzewanie w godzinach zamkniętych, można pominąć uzupełnianie całkowitego zapotrzebowania na ciepło. Jednakże, ponieważ chcielibyśmy mieć tryb monowalentny w tej przykładowej kalkulacji, musimy wziąć pod uwagę czas blokowania pompy ciepła.

gorąca woda

Ponieważ woda grzewcza również wymaga energii, ważne jest określenie zużycia energii . W naszym przykładowym budynku zakładamy, że mieszkają w nim cztery osoby. Ponieważ zużycie ciepłej wody przez te cztery osoby w dużym stopniu zależy od zachowania użytkownika, do naszych obliczeń wykorzystywane są wartości ogólne.

Do zużycia ciepłej wody przyjmujemy 80-100 litrów na osobę dziennie przy temperaturze wody 45 °C. Według różnych producentów, takich jak Dimplex lub Alpha InnoTec , odpowiada to średniemu zapotrzebowaniu mocy na osobę 0,2 kW, które należy uwzględnić przy przygotowywaniu ciepłej wody.

Przy czterech osobach odpowiada to dodatkowemu zapotrzebowaniu mocy pompy ciepła na poziomie 0,8 kW .

Wybór źródła ciepła

Pompa ciepła może pobierać ciepło z wielu różnych źródeł ciepła i wykorzystywać je w systemie grzewczym. Przy doborze źródła ciepła należy dokładnie rozważyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne.

koszty inwestycji

W zależności od źródła ciepła, koszty inwestycji w system pompy ciepła mogą być bardzo wysokie lub niskie. Jeśli na przykład planowane są prace ziemne lub odwierty ziemne w celu rozbudowy źródła ciepła, koszty rozwoju mogą być bardzo wysokie. Jeśli powietrze jest opcją jako źródło ciepła, koszty jego opracowania są stosunkowo niskie.

koszty operacyjne

Ewentualne koszty eksploatacji pompy ciepła należy również dokładnie rozważyć i oszacować na podstawie rzeczywistych wartości. To jedyny sposób na osiągnięcie realistycznego sezonowego współczynnika wydajności (SPF). Sezonowy współczynnik wydajności to średni współczynnik wydajności (COP) pompy ciepła w ciągu roku i ma znaczący wpływ na koszty eksploatacji pompy ciepła.

Podsumowano główne czynniki wpływające na koszty eksploatacji pompy ciepła: tryb pracy, średnią temperaturę źródła ciepła oraz temperatury systemowe instalacji grzewczej.

WAŻNE: Zanim zaczniesz obliczać ogólną wydajność pompy ciepła, chciałbym zaznaczyć, że opisane tutaj metody pracy oparte są na moich osobistych doświadczeniach i przemyśleniach. Wypróbowanie i wdrożenie opisanych procedur odbywa się wyłącznie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Nie biorę odpowiedzialności. Ponadto zalecam, abyś zawsze zlecał sprawdzenie obliczonych wartości przez wyspecjalizowanego handlowca lub biuro inżynierskie. Ponieważ nawet jeśli opisana tutaj ścieżka wydaje się łatwa, zawsze mogą się wkraść błędy obliczeniowe. W razie pytań zadzwoń do mnie: Telefon: +48 730 031 088