Dobór jednostki rekuperacyjnej w podstawowych krokach. Pomyśl o wydajności, wydajności i komforcie
Zasada działania sterowanych systemów wentylacyjnych była wielokrotnie omawiana na naszej stronie internetowej. Jeśli jednak zdecydujesz się skorzystać z usług podobnego urządzenia w swoim domu lub firmie, przed samą inwestycją dobrze jest poznać jego właściwości techniczne i porównać je z innymi dostępnymi produktami. Przedstawiamy parę głównych parametrów, na których warto zwrócić uwagę przy wyborze nowego urządzenia do odzysku ciepła, czyli rekuperatora.
Wybór urządzenia do rekuperacji powinien przede wszystkim zależeć od stopnia izolacji budynku oraz wielkości powierzchni mieszkalnej. W związku z tym wybierzesz albo centralną jednostkę klimatyzacyjną z rekuperacją, która jednak wymaga orurowania, albo, od niedawna, coraz popularniejsze jednostki zdecentralizowane ( rekuperatory ), do montażu których wystarczy przebicie ściany obwodowej domu. wymagany.

Sprawność rekuperatora
Sprawność odzysku ciepła uważana jest za jedną z determinujących wartości, według których dobieramy te urządzenia. Na rynku dostępne są również jednostki osiągające sprawność do 95%. Oznacza to, że tylko 5% ciepła ucieka z powietrza wywiewanego. Dotyczy to głównie central klimatyzacyjnych, zdecentralizowane zazwyczaj oferują maksymalną sprawność do 90%.
W każdym razie trzeba wiedzieć, że jest to zmienna wartość liczbowa, która zależy od różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Wpływa na to również wilgotność względna. Inwestor powinien jednak brać pod uwagę nie tylko ten parametr, ale także inne zmienne (patrz niżej).
Wymiennik rekuperacyjny
To urządzenie jest sercem centrali wentylacyjnej z rekuperacją. Stosowane są cztery rodzaje wymienników ciepła:
- Enthalpy jest przedstawicielem najnowocześniejszych technologii w tej dziedzinie. Nie tylko odzyskuje energię w postaci ciepła, ale także odzyskuje wilgoć. Zmniejsza to ryzyko niezdrowo niskiej wilgotności w pomieszczeniu. Skuteczność do 95%. Wadą jest zanieczyszczenie świeżego powietrza z powodu recyklingu wilgoci wewnętrznej.
- Powietrze obrotowe jest ogrzewane przez powietrze wywiewane, następnie obraca się wokół własnej osi i przekazuje nagromadzoną energię (ciepło i wilgoć) do powietrza nawiewanego. Jednak strumienie powietrza (ze względu na zmianę wilgotności) nie są hermetycznie odseparowane, przez co powietrze świeże miesza się w niewielkim stopniu z powietrzem wywiewanym. Zaletą jest łatwa konserwacja i całoroczna wydajność do 85%. Podobnie jak w przypadku wymiennika entalpicznego, tutaj oblodzenie nie występuje nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych do ok. -6°C. Nie tworzy się kondensat i nie jest wymagane odprowadzanie wody.
- Płytowy wymiennik przeciwprądowy kieruje powietrze względem siebie (poszczególne strumienie powietrza nie spotykają się ani nie mieszają) i w ten sposób przekazywane jest tylko ciepło materii (wraz ze zmianą temperatury), a nie ciepło ciepła lub reakcji (gdy stan lub zmiany składu chemicznego). Do działania potrzebuje ochrony przed zamarzaniem i odprowadzania skroplin do kanalizacji. Charakteryzuje się stosunkowo wysoką wydajnością – do 90% – i jest jednym z najczęściej używanych typów.
- Ze względu na zdolność do przenoszenia tylko materiału, ale nie ciepła luzem, a także niską wydajność (maksymalnie 60%), wymiennik krzyżowy płytowy jest obecnie rzadko używany.
Przepływ powietrza przy zastosowaniu rekuperacji
Kolejnym ważnym czynnikiem jest wydajność urządzenia, którą często znajdziesz we właściwościach produktu pod nazwą przepływ objętościowy powietrza. Parametr ten powinien zależeć zarówno od liczby użytkowników wietrzonej przestrzeni, jak i wielkości powierzchni podłogi. Wydajność waha się od 50 m3 / h do wysokich wartości w setkach m3 / h. Obliczanie wymaganego przepływu pozostaw jednak ekspertom. Obecnie powszechnie do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie (programy do projektowania).

Możliwość wyboru trybów pracy rekuperatorów
Większość dostępnych na rynku urządzeń do odzysku ciepła oferuje obecnie również różne tryby pracy. Służy do ustawiania różnych prędkości wentylatora, a tym samym do regulacji przepływu powietrza i hałasu.

Użytkownicy mogą sami przełączać się między poszczególnymi trybami pracy, ale rekuperator może automatycznie ustawić odpowiedni tryb i optymalną wentylację w każdej sytuacji, dzięki czujnikom temperatury, wilgotności i CO2 (jeśli są częścią urządzenia i zwykle można je doposażyć ). Zapewnia to przyjemny klimat w pomieszczeniu w każdych warunkach, a często także oszczędza energię elektryczną.
Podstawowe typy trybów pracy rekuperatorów to:
- Tryb energooszczędny , który może być odpowiedni do wentylacji piwnic, ale także np. do ochrony budynku przed wilgocią przy chwilowej nieobecności mieszkańców, w niezamieszkanym budynku itp. Jest to minimalna wymiana powietrza raz dziennie.
- Wentylacja ograniczona , która służy do przewietrzania budynku, w którym obecność użytkowników jest sporadyczna.
- Cyrkulacja wewnętrzna , w której dopływ powietrza z zewnątrz jest zamknięty, a powietrze krąży tylko pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami (służy do sprawniejszego rozprowadzenia ciepła po domu, nadaje się również do stref wellness podczas aromaterapii – jednak ten tryb jest nie nadaje się na dłuższe okresy).
- Wentylacja kominkowa zapobiega powstawaniu podciśnienia podczas jednoczesnej pracy centrali wentylacyjnej i kominka. Tryb ten można ustawić w systemie wentylacji równociśnieniowej z rekuperacją, a kominek musi być wyposażony we własny dopływ powietrza.
- Wentylacja nominalna zapewnia wentylację normalną, która spełnia maksymalne wymagania higieniczne dla środowiska wewnętrznego przy stałej obecności mieszkańców.
- Intensywna wentylacja jest jednym z trybów przejściowych stosowanych w przypadku zwiększonej potrzeby wentylacji, na przykład podczas imprez. Wadą tego trybu jest zwiększony hałas urządzenia, dlatego nie można z niego korzystać w nocy.
Co ciekawe, niektóre jednostki rekuperacyjne pozwalają podzielić mieszkanie lub dom na strefy i uruchomić w każdej z nich inny tryb. O ile w salonie odbywa się impreza towarzyska, w której rekuperator rejestruje zwiększoną wilgotność i zużycie tlenu, a co za tym idzie włączany jest tryb intensywny z większym przepływem powietrza, o tyle w pokoju dziecięcym, w którym śpią osoby, można skorzystać z trybu uśpienia. pozostawiony zamknięty, w którym wentylator wydaje tylko niewielki hałas.
Metoda kontroli pracy rekuperatora
Możesz także ustawić jednostki na różne sposoby. Wyposażone są w cyfrowe wyświetlacze przyciskowe lub dotykowe umieszczone bezpośrednio na urządzeniu, sterownik można również zamontować na ścianie w dowolnym miejscu w domu. Poszczególne tryby można też uruchamiać bezprzewodowo, zarówno bezpośrednio w domu, jak i zdalnie, np. przez telefon komórkowy lub tablet za pomocą specjalnych aplikacji. Urządzenie można również ustawić zgodnie z wymaganiami użytkownika, podłączyć do czujników wilgotności lub CO2 – urządzenie reaguje wtedy w pełni autonomicznie w zależności od aktualnej sytuacji. Technologia ta może być również zwykle podłączona do innych urządzeń w „inteligentnym” domu. Jednak nie wszyscy producenci oferują to samo i należy wziąć pod uwagę, że niektóre funkcje są za dodatkową opłatą.
Ekonomia rekuperatora
Na uwagę zasługuje również zużycie urządzenia do odzysku ciepła czyli rekuperatora. Wyposażony jest w wewnętrzny wentylator, który działa przez kilka godzin dziennie lub nawet w sposób ciągły. Dlatego wybierz model, który zapewnia niezbędny przepływ powietrza, ale zużywa jak najmniej energii elektrycznej. Do najbardziej energooszczędnych urządzeń należą te z nowoczesnymi wentylatorami EC (skrót od angielskiego „electronic commutation”), które dzięki wysokiej sprawności nawet przy dużych prędkościach zużywają do 50% mniej energii w porównaniu z tradycyjnymi, tzw. Wentylatory asynchroniczne prądu przemiennego. Zaletą wentylatorów EC jest również łatwa regulacja prędkości, długa żywotność silnika i znacznie niższy poziom hałasu niż w przypadku silników AC.
Zastosowanie rekuperacji latem
Zastanów się również, ile latem będziesz korzystać z rekuperatora. Okna w tym okresie są często szeroko otwarte, kontakt z otoczeniem lub bezpośredni intensywny ruch na zewnątrz są zwykle rzeczą oczywistą. Ponadto nie jest wymagane ogrzewanie powietrza nawiewanego. Jednak wietrzenie okien nie rozwiązuje problemu kurzu, a co najważniejsze nie ogranicza wpływu pyłków na alergików (z drugiej strony większość producentów rekuperatorów oferuje obecnie możliwość zamontowania specjalnych filtrów, które pomagają odciążyć problemy zdrowotne w okresie pylenia). Dlatego jeśli zdecydujesz się na całoroczne korzystanie z jednostki rekuperacyjnej, zaletą może być również tzw. funkcja letnia. Jest to przepustnica zapobiegająca nagrzewaniu się powietrza przez wymiennik ciepła. Powietrze jest więc uwalniane bezpośrednio do wnętrza. Jest to szczególnie przydatne w letnie noce.
Emisje dźwięku generowanego przez rekuperatory
Wspomnieliśmy już o potencjalnej emisji hałasu z wentylatorów. Ich wartości różnią się w zależności od urządzenia i mogą sięgać nawet 70 dB w odległości 1 metra od urządzenia. Podczas sprawdzania parametrów wybranej jednostki w karcie danych technicznych, informacje te można znaleźć pod oznaczeniem „poziom ciśnienia akustycznego [db (A)]”. Rekuperator jest to nieruchomość, która będzie odgrywać ważną rolę w eksploatacji domu. Wyobraź sobie szum wentylatora nad głową w sypialni, w której śpisz.
Należy jednak zauważyć, że wynikające z tego emisje akustyczne zależą również od konkretnego trybu pracy, sposobu montażu jednostki, doboru orurowania (materiału i średnicy przekroju), odległości pomieszczenia od samego rekuperatora oraz inni. Jest to zatem bardzo złożony temat, z którym właściwie mogą sobie poradzić tylko specjaliści. Dlatego nie jest wskazane powierzanie instalacji firmie bez udokumentowanych referencji w tym zakresie. Ewentualna korekta błędów popełnionych podczas instalacji może mieć negatywny wpływ na Twój stan i zdrowie psychiczne.
Rozwiązania związane z rekuperacją, kompleksowo opisaliśmy na naszej stronie: https://pompycieplack.pl/rekuperacja/